مهمترین نکات در مورد چمن مصنوعی

مهمترین نکات در مورد چمن مصنوعی

چمن مصنوعی چیست ؟

چمن مصنوعی کفپوشی است که از الیاف پلیمری و پلاستیکی مانند تولید می­شود و به عنوان شبیه ساز چمن طبیعی در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. و علاوه بر زمین های ورزشی در فضاهای ساختمانی و زمین های بازی کودکان نیز کاربرد دارد و معمولاً در جاهایی استفاده می شود که امکان رشد چمن طبیعی کم یا هزینه نگهداری آن بسیار بالا باشد .

کاربرد چمن مصنوعی :

این چمن ها در دو نوع ورزشی و تزئینی تولید می­شوند، همانگونه که گفته شد و بر خلاف تصور خیلی ها که گمان می­کنند چمن مصنوعی فقط برای محیط های ورزشی قابل استفاده است در بسیاری از جاهای دیگر نیز کاربردی می­باشد .

محوطه مجتمع های ساختمانی :

رسیدگی به چمن کار بسیار وقت گیری است و در زندگی پر مشغله­ی امروزی کمتر کسی را می­توان یافت که وقت کافی برای پرورش و رسیدگی به چمن طبیعی را داشته باشد .به خاطر همین امر در بسیاری از مجتمع های مسکونی چمن مصنوعی تهیه و نصب می­شود تا هم از فضای سبز دائمی لذت ببرند و هم نیاز به رسیدگی نداشته باشند، این پوشش ها را می­توان همراه با آبنما، الاچیق و … در جاهای مختلف مجتمع استفاده کرد .

در ابتدا چمن های مصنوعی تنها برای زمین های ورزشی تولید می­شدند ، اما امروزه شاهد نصب آن در بسیاری از باشگاههای ورزشی و زمین های رو باز هستیم و از آنجایی که بافت این نوع کفپوش زیبا، بسیار نرم . با کیفیت است و احتمال آسیب رساندن به بازیکنان حین مسابقات را کاهش می­دهد در بسیاری از زمین های ورزشی مانند گلف، لاکراس، بیس بال و … قابل استفاده است .

محوطه بازی کودکان :

در پارک ها ، مهد کودک ها ، مدارس و … از چمن های مصنوعی به عنوان پوششی امن برای بازی کودکان استفاده می­شود . این چمن ها هیچ نوع حساسیت و آلرژی ایجاد نمی­کنند و در صورت افتادن بچه ها هیج صدمه ای به آنها وارد نمی­شود و در واقع نوعی ضربه گیر بی نظیر محسوب می­شود .

 

جنس چمن مصنوعی :

چمن مصنوعی ترکیبی از الیاف یا رشته های چمن مانند که اغلب از جنس پروپیلن یا پلی اتیلن هستند، ساخته می‌شود این کفپوش مصنوعی از چندین لایه کف، لایه های زه کشی و الیاف چمنی تشکیل شده است .

نایلون :

چمن مصنوعی نایلونی محکمترین و قویترین نوع چمن مصنوعی است که بدون توجه به وزن افراد و تراکم رفت و آمد همچنان شکل اولیه خود را حفظ می­کند . این جنس از چمن قادر است حرارت بالایی را تحمل کند . استفاده از آن در کشورها و مناطق گرمسیر بهتر از نمونه های دیگر چمن مصنوعی است .

پلی اتیلن :

جنس پلی اتیلن بسیار شبیه چمن طبیعی بوده و برای مصارف خانگی ، ورزشهای رزمی و زمین های ورزشی یک پوشش بسیار مقاوم بوده و شکل اولیه خود را در سختترین بازی های از دست نمی­دهد و جز برس کشی نگهداری دیگری نمی­خواد .

پلی پروپیلن :

ارزان ترین نوع چمن مصنوعی، چمن با جنس پلی پروپیلن است که علاوه بر قیمت مناسب ویژگیهای دیگری همچون دام و انعطاف را هم دارا ست در مناطق گرم نمی­توان از این مدل چمن استفاده کرد زیرا نقطه ذوب آن نسبت به مدل های دیگر پائین تر است . بیشتر در فضای سبز، زمین بازی ، مهد کودک ها ، مدارس و پارکها از آن استفاده می­شود .

مزایای چمن مصنوعی :

چمن مصنوعی دارای رنگها ، سبک ها و ارتفاعات مختلفی است، نیازی به آب یاری ندارد و چون با یحران آب جهانی روبرو هستیم استفاده از چمن مصنوعی گزینه خیلی مناسبی است و از طرف دیگر آبیاری چمن طیعی بسیار وقت گیر است .

چمن مصنوعی نیازی به کود نداشته و موجب می شود از نفوذ مواد شیمیایی و سمی به سفره های آب زیرزمینی جلوگیری شود .

لهیده و کوبیده نمیشوند و در 4 فصل می توان از آن استفاده کرد .

قیمت چمن مصنوعی :

عوامل متعددی بر روی قیمت چمن مصنوعی تاثیر می گذارد که اولین و مهمترین آنها کیفیت و ساخت و مواد اولیه بکار رفته در تولید این محصول است . از دیگر مولفه هایی که بر قیمت چمن مصنوعی اثر گذار است عبارتند از : نوع و مقدار نخ به کار رفته ، ضخامت نخ و ارتفاع آن ، تراکم الیاف ، نوع بافت ، کیفیت و ضخامت لایه بکینگ (لایه زیرین چمن).

 

امتیاز شمابه این مطلب

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0
X