دیوار سبز چیست – تعریف، مزایا، طراحی و فضای سبز

دیوار سبز چیست – تعریف، مزایا، طراحی و فضای سبز

دیوار سبز (همچنین به عنوان دیوارهای گیاهی، دیوارهای زنده یا باغ‌های عمودی شناخته می‌شوند) در سال‌های اخیر به یک روند جدید رو به رشد محیط‌های ساخته شده تبدیل شده‌اند. گنجاندن طبیعت زنده در محیط‌های شهری نه تنها جذاب‌تر به نظر می‌رسد، بلکه فواید و اهداف دیگری نیز دارد.چه در داخل خانه و چه در خارج از منزل، ایستاده و یا به دیوار، تقریباً برای هر شرایطی یک دیوار سبز مناسب وجود دارد. اما دیوارهای سبز دقیقا چگونه ساخته می شوند و چگونه می توان بین انواع مختلف تفاوت قائل شد؟

گرین وال چیست

در این مقاله به موضوعات زیر پرداخته ایم:

 

  • * تعریف دیوار سبز

* کارکردها و مزایای آن چیست؟

  • * چه نوع دیوارهای سبز وجود دارد؟

* گیاهان در چه چیزی رشد می کنند؟

* از چه گیاهانی می توان استفاده کرد؟

  • * بهداشت و نگهداری دیوار زنده
  • * به دست آوردن دیوار سبز خود را

 

 

تعریف دیوار سبز

 

دیوارهای سبز، سازه های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان یا سبزی های دیگری که از دسته چمن مصنوعی تزئینی هستند  به آنها متصل شده است. سبزه ها اغلب در محیط رشد متشکل از خاک، سنگ یا آب کاشته می شوند. از آنجایی که دیوارها دارای گیاهان زنده هستند، معمولاً دارای سیستم های آبیاری داخلی هستند.

دیوارهای سبز با نماها متفاوت هستند، که اغلب در هنگام بالا رفتن از دیوارهای بیرونی ساختمان ها و استفاده از آنها به عنوان تکیه گاه سازه دیده می شوند. در دیوارهای سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که نماها ریشه در زمین دارند. علاوه بر این، سبزی نماها می تواند زمان زیادی طول بکشد تا به اندازه کافی رشد کند تا کل دیوار را بپوشاند، در حالی که دیوارهای سبز ممکن است از قبل رشد کرده باشند.

دیوار سبز چیست ؟

دیوارهای سبز هوشمند و فعال اغلب شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری، اهداف بیشتری را دنبال می کنند. ویژگی های یک دیوار زنده هوشمند را می توان خودکار و نظارت کرد و جلوه ها را افزایش داد.

علاوه بر مزایای بصری و بیوفیلیک تمام دیوارهای سبز، دیوارهای سبز هوشمند و فعال می توانند به لطف ترکیبی از گردش هوای پیشرفته، محیط رشد تخصصی و فناوری، تصفیه و رطوبت طبیعی هوا را داشته باشند.

کارکردها و مزایای دیوار سبز چیست؟

داشتن دیوارهای سبز که فضا را زنده می کند مزایای زیادی دارد. اول از همه، نمی توان مزایای بصری دیوار زنده را نادیده گرفت. قطعات چشم نواز می توانند تأثیر زیادی در تزئین یک محیط شهری ساخته شده از بتن و آجر بگذارند، بنابراین جایگزین هایی برای کشاورزی شهری، باغبانی و دکوراسیون داخلی ارائه می دهند.

منافع برای مردم

دیوارهای زنده می توانند ما را شادتر و سازنده تر کنند، زیرا آنها نیاز ذاتی ما را به بودن در اطراف طبیعت جلب می کنند. آوردن عناصر طبیعی به مکان‌هایی که عموماً دیده نمی‌شوند، روحیه ما را بالا می‌برد و ما را هوشیارتر و شاداب‌تر می‌کند. این مفهوم به عنوان بیوفیلی نیز شناخته می شود.

مطالعات همچنین نشان داده اند که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند پرخاشگری و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، ارتباط با طبیعت برای کاهش استرس و بهبود خستگی ذهنی یافت شده است. این به دلیل واکنش خودکار بدن ما به دیدن و قرار گرفتن در اطراف عناصر طبیعی است.

همانطور که مسائل مربوط به آلودگی و کیفیت هوا بهتر درک شده است، اثرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. اثر تصفیه هوای گیاهان از طریق میکروب های ریشه گیاهان حاصل می شود که می توانند از مواد شیمیایی به عنوان مواد مغذی استفاده کنند. علاوه بر اثرات مستقیم سلامتی، بهبود کیفیت هوا برای ارتقای هوشیاری و توانایی‌های شناختی افراد ثابت شده است.

با این حال، دیوارهای سبز غیرفعال معمولی (یا گیاهان به تنهایی) به اندازه کافی هوا را برای یک تفاوت قابل توجه تصفیه و طبیعی نمی کنند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال با گردش هوای فعال به این امر دست می یابند، زیرا دیوار، گیاهان و فناوری پشتیبان همگی برای این منظور طراحی شده اند.

آگاهی از نقشی که محیط پیرامون ما در سلامت و رفاه ما ایفا می کند منجر به انتظارات جدید نسبت به محیط ساخته شده خواهد شد و عنصر کلیدی در بازسازی موفقیت آمیز دفاتر ما ایجاد مکان های کاری خواهد بود که در آن افراد احساس امنیت کنند تا به آنجا برگردند و زندگی خود را سپری کنند. 

 

ویژگی های سازگار با ساختمان

مشخص شده است که دیوارها و نماهای سبز در فضای باز مقرون به صرفه هستند زیرا گیاهان آنها دمای کلی ساختمان ها را هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب کاهش می دهند. علاوه بر این، آنها همچنین میزان گرمای فرار را در طول زمستان کاهش می دهند.

علاوه بر این، فرآیند تعرق گیاهان می تواند دمای داخل خانه را نیز کمی کاهش دهد، بنابراین به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه انرژی نیز عمل می کند. مقدار کافی ماده گیاهی نیز به کاهش سطح سر و صدا کمک می کند.

چندنوع دیوار سبز وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع دیوارهای سبز وجود دارد. راه حل ها بین فضاهای داخلی و خارجی، اندازه ها و مدل ها، از جمله موارد دیگر، متفاوت است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیوارهای سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری را برای اهداف مختلف ارائه می دهد. این مقاله آنچه را که ما کهن الگوهای اصلی می دانیم پوشش می دهد.

 

در داخل یا خارج از منزل

دیوارهای سبز در فضای باز و داخلی برای مصارف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر فضا، می توانند از طیف وسیعی از مواد و گیاهان ساخته شوند.

دیوارهای سبز در فضای باز در درجه اول عناصر بصری هستند. اگرچه آنها می توانند مقرون به صرفه باشند زیرا دمای کلی را کاهش می دهند، آب باران را جذب می کنند یا ساختمان ها را عایق می کنند، اما بیشتر برای وارد کردن فضای سبز به مناظر شهری استفاده می شوند. ساخت این دیوارهای زنده از نظر اقلیمی دارای محدودیت هایی است، زیرا آنها باید شرایط اطراف خود را تحمل کنند که گاهی اوقات ممکن است به سازه و گیاهان دیوار آسیب برساند.

با این حال، دیوارهای سبز داخلی از نظر اندازه محدودیت‌های بیشتری دارند، زیرا باید با فضایی که در آن قرار دارند متناسب باشند. به دلیل محدودیت‌های گفته شده، نگهداری از آنها اغلب آسان‌تر است.

دیوارهای سبز هوشمند و فعال فقط در داخل خانه مورد استفاده قرار می گیرند زیرا راندمان تصفیه هوا آنقدر قوی نیست که بتواند بر فضاهای بیرونی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، گیاهان استفاده شده در این دیوارهای سبز، مناطق گرمسیری هستند و در بیشتر شرایط دنیای خارج، زمانی که از زیستگاه طبیعی خود حذف شوند، زنده نمی مانند.

 

اندازه و طرح

طراحی یک دیوار زنده معمولاً محدود به اندازه نیست. اگرچه نگهداری مدل‌های عریض آسان‌تر از مدل‌های بلند است، طراحی و ساخت کلی بین محصولات با تناسب متفاوت چندان متفاوت نیست.

دیوارهای زنده ساخته شده از ماژول های فلزی یا پلاستیکی معمولاً مستطیل شکل هستند، زیرا ساخت اشکال گرد سخت تر است. در عوض، مواد ایده آل برای شکل های گرد و متفاوت احساس می شود. در دیوارهای سبز فعال، ویژگی‌های گردش هوا در اولویت هستند، بنابراین اکثر طرح‌ها به ماژول‌های جامد محدود می‌شوند.

بیشتر دیوارهای سبز رنگ داخلی به صورت دیواری نصب می شوند، اگرچه مدل های ایستاده و دو طرفه نیز غیر معمول نیستند. از نظر دیوارهای سبز تجاری، بیشتر راه حل های سفارشی هستند.

 

گیاهان در چه چیزی رشد می کنند؟

گیاهان دیوارهای زنده نیاز به یک محیط رشد برای ریشه زدن دارند. سپس محیط رشد معمولاً روی یک ساختار (مانند کیسه ها، گلدان ها یا جعبه ها) قرار می گیرد که با هم یک سیستم را تشکیل می دهند. این ترکیب ها انواع مختلفی دارند و به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند: سیستم های رسانه ای شل، حصیر، ورق و ساختاری.

در حالی که سیستم‌های محیط رشد شل خاک را در یک قفسه یا کیسه بسته بندی می‌کنند (که سپس روی دیوار قرار می‌گیرند)، محیط‌های حصیری همانطور که از نام آن پیداست، سیستم‌های حصیری هستند که معمولاً از الیاف نازک یا نمد ساخته شده‌اند. گیاهان مستقیماً روی حصیر ریشه می‌کنند و نیازی به محیط‌های شل (مانند خاک) ندارند. رسانه های ورقه ای شبیه به سیستم های حصیر هستند، اما از ورقه های پلی یورتان معدنی طرح دار تشکیل شده اند که استقامت بیشتری نسبت به الیاف یا نمد دارند. رسانه های ساختاری با تشکیل یک بلوک که می تواند در اشکال و اندازه های مختلف ساخته شود، سیستم های شل و مات را ترکیب می کند. به عنوان مثال: سبزی را می توان در محیط های شل کاشت، در گلدان قرار داد و روی ساختار دیواری با آبیاری داخلی قرار داد.

دیوار سبز مصنوعی

در سیستم های شل، خاک، هیدروسنگ، سنگ آتشفشانی و هیدروپونیک روش های رایج رشد گیاهان هستند. انتخاب محیط های رشد شل در پنج سال گذشته به شدت رشد کرده است.

محیط رشد سست نیاز به حمایت ساختاری دارد: خاک، سنگ و آب معمولاً در کیسه های نمدی یا گلدان های پلاستیکی قرار می گیرند. تشک ها به گیاهان اجازه می دهند که مستقیماً در آنها رشد کنند

 

محیط رشد مورد استفاده در دیوارهای سبز معمولی پشم سنگ یا خاک است. اینها سنتی ترین مواد مورد استفاده در صنایع گیاهی هستند زیرا هیدروپونیک به دلیل متغیرهای زیادی که به کیفیت آب مرتبط است چالش برانگیز در نظر گرفته می شود. اکثر تولید کنندگان دیوار سبز از رسانه های رشد استاندارد موجود در بازار استفاده می کنند.

محیط رشد در دیوارهای سبز فعال با دیوارهای معمولی متفاوت است. آنها به یک ماده بهینه برای دستیابی به جریان هوای کافی و همچنین جوامع میکروبی و سیستم های آبی پایدار و خوب نیاز دارند.

محیط رشد، سیستم ها و ساختارهای پشتیبان و همچنین گیاهان باید به طور هماهنگ کار کنند. این بدان معنی است که انتخاب رسانه را نمی توان در خلاء و جدا از عوامل دیگر انجام داد.

 

از چه گیاهانی می توان استفاده کرد؟

ستاره های نمایش گیاهان هستند. باز هم می توان از انواع مختلفی از پوشش گیاهی استفاده کرد، البته بسته به نوع و هدف دیوار سبز محدودیت هایی وجود دارد.

فضای داخلی برای انتخاب گیاهان ملایم تر است

در حالی که الزامی نیست، گیاهان همیشه سبز معمولاً برای دیوارهای داخلی و خارجی به دلیل طول عمر و ظاهرشان ترجیح داده می شوند. طبق تعریف، گیاهان همیشه سبز باید برگ های خود را در تمام طول سال حفظ کنند. به طور طبیعی، این انتخاب گیاهان موجود را محدود می کند.

مناسب ترین گزینه برای دیوارهای سبز داخلی، گیاهان آپارتمانی و گیاهان گرمسیری هستند. گیاهانی که عموماً برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شوند مجبور نیستند تغییرات دمایی عمده را تحمل کنند، اگرچه رطوبت همچنان متفاوت است و در صورت عدم توجه ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

شرایط و اهداف را در نظر بگیرید

مکان و فناوری موجود تأثیر زیادی بر انتخاب گونه های گیاهی برای دیوارهای سبز فضای باز دارد. به عنوان مثال، دیوارها ممکن است به گیاهانی نیاز داشته باشند که می توانند در دوره های خشکسالی به دلیل کمبود آب باران و سیستم های آبیاری داخلی زنده بمانند.

شرایط آب و هوایی بیرون نیز بر گیاهان داخل خانه تأثیر می گذارد، زیرا هوای خشک تر از حد معمول باعث می شود گیاهان برای حفظ سطح بهینه رطوبت، آب بیشتری مصرف کنند. در نماهای بلند و دیوارهای سبز بیرونی، باد، نور خورشید و شرایط بارندگی ممکن است در فضای سبز بالاتر از خیابان‌های نزدیک‌تر خشن‌تر باشد.

علاوه بر این، انتخاب محیط رشد و آبیاری با انتخاب گیاهان همراه است. به عنوان مثال، ریشه برخی از گیاهان ممکن است به اندازه کافی بزرگ و قوی نباشد که در محیطی غیر از خاک رشد کند. برای سایر گونه‌های گیاهی، محیط‌های رشد سریع خشک‌شونده انتخاب‌های بهینه‌تری نسبت به خاک هستند.

علاوه بر این، کلید حفظ سلامت گیاهان، ایجاد یک محیط پایدار برای آنها است. تغییرات ناگهانی ممکن است باعث ایجاد استرس غیر ضروری در گیاهان شود که ممکن است منجر به مشکلاتی مانند بیماری ها یا آفات شود.

هنگام انتخاب گیاهان برای یک دیوار سبز هوشمند و فعال، توجه بیشتری به انعطاف پذیری گیاهان می شود. این به این دلیل است که همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، گردش هوای دیوار سبز می تواند برای آنها سخت باشد. علاوه بر این، راندمان تصفیه هوای هر کارخانه در نظر گرفته می شود. گیاهان مختلف با میکروب های ریشه خود مواد شیمیایی مختلف را از هوا تجزیه می کنند.

نوع صحیح آبیاری، تغذیه منظم، نور و دما کمک زیادی به حفظ حیات گیاهان می کند. نگهداری از آنها با پیرایش نیز به افزایش عمر گیاهان کمک می کند. دیوارهای سبز هوشمند و فعال نیز می توانند فاکتورهای ذکر شده را بهینه کنند تا گیاهان از بهترین شرایط زندگی ممکن مطمئن شوند.

برای اینکه سالم بمانند تا به هدف خود عمل کنند، هم دیوارهای سبز و هم دیوارهای سبز هوشمند و فعال نیاز به نگهداری دارند. مانند همه گیاهان زنده، فضای سبز در دیواره های گیاه نیاز به جایگزینی دوره ای دارد تا از دست دادن گیاه جبران شود.

در محلول‌های رسانه‌ای شل و ساختاری، جایگزینی گیاهان معمولاً ساده است. با این حال، در سیستم‌های مدیا حصیر، جایگزینی ماده گیاهی مشکل‌سازتر است: بخش‌های از دست رفته اغلب باید قطع شوند. برداشتن این بخش‌ها ممکن است باعث از بین رفتن گیاه اضافی به دلیل سرسبزی که ریشه‌های آن‌ها در ناحیه برداشته شده است، شود.

علاوه بر این، آب برای بقای گیاهان حیاتی است، به همین دلیل است که اکثر دیواره‌های گیاهان دارای سیستم‌های آبیاری یکپارچه هستند تا مراقبت از گیاهان را آسان‌تر کنند. گیاهان همچنین به مواد غذایی اساسی نیاز دارند که معمولاً از طریق آبیاری دریافت می شوند.

سیستم های آبیاری معمولاً یا سیستم های چرخشی یا مستقیم هستند. یک سیستم چرخشی آب را به گردش در می آورد و آن را از یک مخزن داخلی پمپاژ و توزیع می کند. مخزن را می توان به صورت دستی پر کرد یا به منبع آب ساختمان متصل کرد.

در همین حال، یک سیستم آبیاری مستقیم آب را از یک منبع آب خارجی دریافت می کند. در حالی که سیستم‌های چرخشی آب اضافی را برای استفاده مجدد جمع‌آوری می‌کنند، سیستم‌های مستقیم آب اضافی را به زهکشی فاضلاب می‌فرستند.

برای اینکه یک دیوار سبز آنطور که باید عمل کند، همه مکانیسم های آن باید به درستی کار کنند. علاوه بر گیاهان، آبیاری و محیط های رشد، سیستم های نظارت از راه دور نیز ممکن است در مواقعی در صورت بروز خطا نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشند. به همین دلیل است که به تعمیر و نگهداری منظم نیاز است تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی و بدون زحمت اجرا می شود.

برای خرید چمن مصنوعی ، از انواع مختلف چمن مصنوعی ورزشی یا تزئینی میتوانید با کارشناسان لیان چمن تماس بگیرید.

 

امتیاز شمابه این مطلب

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0
X